Kontuzje, wypadki czy choroby przewlekłe prowadzą często do dolegliwości bólowych, i to takich, które niestety nie ustępują po przyjęciu dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych. Leki na receptę także nie zawsze pomagają, z resztą ich długotrwałe przyjmowanie może wywołać wiele skutków ubocznych negatywnych dla organizmu człowieka. Każdy, kto chociaż raz w życiu miał złamaną rękę czy nogę, doskonale wie o tym, jak długo trzeba się rehabilitować aby powrócić do pełnej sprawności. Proces ten można przyspieszyć oddając się w ręce fachowców. Fizjoterapia prowadzona regularnie przynosi w tym zakresie bardzo dobre rezultaty.
Fizjoterapia – czy jest dostępna dla każdego?
Przynajmniej teoretycznie – tak. Każdy ubezpieczony pacjent, który wymaga fizjoterapii dostanie skierowanie na odpowiednie zabiegi mające poprawić sprawność oraz zniwelować doskwierający ból. Problem pojawia się jednak najczęściej już w momencie próby znalezienia odpowiedniego ośrodka rehabilitacyjnego, który będzie dysponował wolnymi terminami. Oczekiwanie w kilkutygodniowej czy kilkumiesięcznej kolejce na rehabilitację po złamaniu kończyny, to niestety standard w obecnych czasach. Niestety, po tak długim czasie efekty nawet najlepiej prowadzonej fizjoterapii mogą nie być aż tak dobre, jak wówczas, gdyby ćwiczenia zacząć od razu. Powszechnie wiadomo, że im szybciej zostanie wdrożone leczenie tym lepsze rezultaty przyniesie.
Zdrowie – rehabilitacja na własną rękę
Wyjściem z takiej sytuacji może być leczenie na własną rękę. Na terenie całego kraju nie brakuje prywatnych gabinetów fizjoterapeutycznych. Jednak barierą dla większości osób w tym przypadku może okazać się cena zabiegów. Prywatne zajęcia z fizjoterapeutą nie są bowiem refundowane z Narodowego Funduszu Zdrowia i za taką przyjemność każdy pacjent musi płacić z własnej kieszeni. Jednak jeżeli komuś zależy na tym aby jak najszybciej dojść do sprawności, wydaje się to być jedynym rozsądnym rozwiązaniem.
Co dają zajęcia z fizjoterapeutą?
Dzięki sprawnie prowadzonej fizjoterapii znacznie można zmniejszyć odczuwanie bólu, a ponadto poprawia się ruchomość stawów czy zmniejsza napięcie mięśni. Tego typu ćwiczenia zalecane są zarówno po urazach mechanicznych jakie powstały w wyniku na przykład wypadków komunikacyjnych, jak też w przypadku schorzeń neurologicznych powodujących przykurcz mięśni. Ćwiczenia, aby były efektywne, powinny być zawsze ustalane indywidualnie dla każdego pacjenta biorąc pod uwagę stan jego zdrowia.